A reflection of the earth in a water drop, which is sitting on a leaf.

Health & Safety

Misiunea noastră este de a asigura un mediu curat și sigur prin protocoale de sănătate și siguranță

Deoarece epidemia de COVID-19 continuă și lumea evoluează spre noua normalitate, Radisson Hotels își continuă eforturile proactive pentru a asigura siguranța și bunăstarea oaspeților săi. 

Protocoale de siguranță RHG

Ca parte a Protocolului de siguranță al Radisson Hotels, prioritatea noastră principală este menținerea celor mai înalte niveluri de siguranță în conformitate cu reglementările locale din fiecare țară. Măsurile de prevenire includ dezinfectarea tuturor punctelor cheie de intrare, inclusiv a zonelor de bufet și a punctelor de contact din zonele publice. Un serviciu personalizat fără contact este oferit în toate proprietățile noastre, ori de câte ori este posibil. Starea de sănătate a membrilor echipei noastre este monitorizată, iar aceștia primesc periodic cursuri de prevenire a infectării cu COVID. În plus, monitorizăm în permanență calitatea aerului din interior, iar unele hoteluri selecționate adaugă contoare de CO2 în zone precum sălile de întruniri și centrele de fitness.

Testare PCR

Pentru a facilita călătoria de întoarcere, hotelurile Radisson sunt în măsură să direcționeze oaspeții către o locație de testare PCR ușor accesibilă și la prețuri accesibile. În plus, hotelurile selectate vor oferi teste PCR la fața locului pentru grupuri sau persoane individuale, sau teste PCR de autoeșantionare prin intermediul partenerilor specializați ai grupului.

Acces la asistență medicală pentru liniștea dvs

Echipele noastre hoteliere sunt pregătite să vă ajute pentru a asigura siguranța și bunăstarea tuturor. Ca parte a eforturilor noastre continue de a-i ajuta pe oaspeții noștri să se bucure de o ședere relaxată la noi, hotelurile noastre pot oferi informații despre asistența și sprijinul medical disponibil la nivel local. Dacă dvs. sau cineva din grupul dvs. de călătorie se simte rău, membrii echipei noastre vor face tot ce le stă în putință pentru a-i pune pe oaspeți în legătură cu cele mai bune resurse disponibile la nivel local și cu consilierii medicali locali. Echipa noastră vă poate sfătui cu privire la cele mai apropiate farmacii și magazine pentru a cumpăra truse de echipament de protecție personală, măști și alte articole medicale necesare.

Flexibilitate în ceea ce privește anularea

Ne actualizăm constant politica globală de anulare, pentru a vă oferi cât mai multă flexibilitate și confort de planificare cu putință. Politica noastră face obiectul reglementărilor locale și modificărilor juridice aplicabile unităților hoteliere. Vedeți mai mult în această pagină.

Sfaturi de călătorie

Pentru a vă ajuta să fiți la curent cu restricțiile și liniile directoare la nivel mondial, dorim să vă împărtășim un instrument util al publicației Travel Weekly. Găsiți informații actualizate despre reglementările de intrare din întreaga lume, inclusiv cerințele de carantină, restricțiile de călătorie, testele sau documentele necesare. Ajustați filtrele și vedeți ce trebuie să faceți și ce trebuie să luați cu dvs. în funcție de pașaport, de țara de plecare și de destinația dvs. Declinare a responsabilității: Vă rugăm să vă asigurați că sunteți la curent cu reglementările actuale privind călătoriile din țara dvs. și din țara pe care intenționați să o vizitați, deoarece restricțiile, regulile și reglementările sunt în continuă schimbare. Radisson Hotels nu este responsabil pentru informațiile și conținutul din Harta regulilor de intrare COVID a publicației Travel Weekly.

What are the new protocols?

A new 20-step protocol for hotels and 10-step protocol for meeting and event spaces is currently being introduced to our hotels. New cleaning and disinfection procedures, increased attention to safety in communal spaces, protective equipment, and updated training for team members are included in the new protocols. All our worldwide locations are being briefed on these protocols and strongly encouraged to implement them. These protocols describe specific processes and measures that are designed to make you feel confident when you visit us. Read the outlined steps below or watch the video with more details.

Our hotels’ 20-step cleaning and safety protocol

During this challenging time, Radisson Hotels seeks to make each guest feel safe and secure. So we’ve partnered with SGS to create a 20-step cleaning and safety protocol to address the health issues that are important to you while you travel. Our hotels are employing disinfection and cleaning procedures to keep guest rooms and public spaces to the highest standard of cleanliness.
A drawn illustration of guests standing 6 feet apart in hotel lobby.

1. Physical distancing

Implement physical distancing measures throughout the hotel.

A drawn illustration of a hotel worker cleaning an elevator.

2. Increase cleaning and disinfecting

Increase cleaning and disinfecting frequency throughout the hotel, paying attention to high-touch items.

A drawn illustration of clean air coming from a vent and circling around the hotel room.

3. Air circulation

Improve air circulation processes to increase air quality.

A drawn illustration of hotel team member standing behind a partition, helping a guest check-in

4. Protective barrier

Install protective screens at the front desk. (Optional)

A drawn illustration of a hotel guest using a hand sanitizing station near the lobby.

5. Sanitizing stations

Install alcohol-based hand sanitizing and glove stations near the front entrance and public areas.

A drawn illustration of a hotel team member disinfecting a key card.

6. Disinfect key cards

Provide clean and disinfected key cards upon check-in.

A drawn illustration of a hotel door with a hang tag indicating the room has been cleaned.

7. Door hangers

Display door hanger with cleaning and disinfecting information.

A drawn illustration of a hotel room desk with a small bottle of hand sanitizer

8. Travel-size hand sanitizer

Provide each guest room with a travel-size hand sanitizer.

A drawn illustration of hotel housekeeping cleaning high touch surfaces in the hotel room.

9. TV remote

Provide a clean and disinfected TV remote.

A drawn illustration of washers and dryers, and a thermostat at high temperature.

10. Linens

Wash all linens at a high temperature for optimal disinfection.

A drawn illustration of a hotel guest wiping down a stationary bike.

11. Pool and other wellness areas

Provide sanitizer and disinfectant wipes in our fitness and wellness centers.

A drawn illustration of a hotel guest leaving their room key card in the express check-out box.

12. Online check-in and check-out

Provide express check-out to minimize contact and offer online check-in (select hotels)

A drawn illustration of accepting credit cards in machine, and cash is highly discouraged.

13. Methods of payment

Offer cash-free methods of payment.

A drawn illustration of hotel food selection, individually wrapped.

14. Breakfast

Offer redesigned breakfast option, in line with local legislation.

A drawn illustration of tables at a restaurant with arrow between showing 6 feet distance.

15. Bars and restaurants

Space tables apart in restaurants and bars to provide physical distancing.

A drawn illustration of wait staff delivering a covered food plate, while wearing personal protective equipment.

16. Food safety

Adhere to the strict safety procedures while serving all food and beverages.

A drawn illustration of a hotel guest eating food in hotel room.

17. Minibar

Provide a clean and desinfected minibar (select brands)

A drawn illustration of a hotel team member watching a training video on a computer.

18. Team training

Provide team members with comprehensive hygiene and prevention training program.

A drawn illustration of hotel team members entering work, and getting their temperature taken.

19. Team member temperature checks

Monitor team member health when legally permitted or required.

A drawn illustration of a front desk hotel team member behind a protective barrier, wearing a face mask and gloves.

20. Team member PPE

Provide team members with personal protective equipment.